Walmart ain't the right place to get arborio rice. They don't exactly offer higher end international stuff.
Off to the local co-op. I found several brands and sizes . Usually, I buy in larger packages because it winds up cheaper in the long run, but I noticed something...odd. I took pictures for you. See if you can figure out what's wrong.

This first was a package of 17.6 oz for $3.49. (Unit price = $3.17 per pound).

Next, was this one for $2.79, but had only 12 oz in it. (Unit price = $3.72 per pound).

Finally, I saw this nice big package of 36 oz for $8.99. (Unit price = $4.00 per pound).
Did you figure it out yet?
WHY IS THE BULK PACKAGE MORE EXPENSIVE PER POUND?!
Yeah. I bought the first one.
No comments:
Post a Comment